- GA-SSWX12
- GA-SSW065-DUAL
- GA-SSWX065-DUAL
- GA-SSW08-VB
- GA-SSWX08-VB
- GA-SSWX12
Subwoofer 12" / 30 cm
- Power handling: 1600 / 800 W
- High-power 12" (30 cm) subwoofer maximum sound pressure
- Extremely powerful, high-performance motor
- Rigid, heavy-duty cone
- Long-throw, high-performance 2.5" voice coil (dual 2 Ω)
- Extreme version
- Price per unit
Material:
- Dustcap: PP
- Coilformer: Aluminum
- Spider: 7" PC Mix (poly-cotton blend)
- Cone: Glassfiber
- Surround: Foam
- Basket: Aluminum
Data:
- Recommended volume: 28-32 L
- X-Max linear (+/-): 15 mm
- DC resistance (Rdc): 1.8 Ω (dual)
- Nominal impedance (ZN): 2.2 Ω
- Resonance frequency (Fs): 32 Hz
- Voice coil diameter: 65 mm
- Voice coil height: 40 mm
- Mechanical Q factor (Qms): 7.08
- Electrical Q factor (Qes): 0.53
- Total Q factor (Qts): 0.5
- Moving mass (Mms): 295 g
- Piston area (sd): 531 cm²
- Compliance (Cms): 0.07 mm/N
- Force factor (BL): 21.2 Tm
- Equivalent air volume (Vas): 28.4 L
- Efficiency (η): 0.21%
- SPL (2.83 V / 1 m): 88.5 dB
- External diameter: 330 mm
- Installation diameter: 283 mm
- Installation depth: 172 mm
DOCUMENTS
SALE
Additional info
Other products in category SIGMA LINE
SIGMA 165.2
GLADEN
2-Way Speaker Set 6½" / 16.5 cm
RETAIL PRICE
PRICE (excl. VAT)
| See more | Where to buy? |
SIGMA 165.2 AC
GLADEN
RETAIL PRICE
PRICE (excl. VAT)
| See more | Where to buy? |
SIGMA 130.2
2-Way Speaker Set 5" / 13 cm
SIGMA 200
Woofers 8" / 20 cm (Pair)
SIGMA 165
Woofers 6½" / 16.5 cm (Pair)
SIGMA 130
Woofers 5" / 13 cm (Pair)
SIGMA 50 SILVER
Mid-Range Speakers 2" / 5 cm (Pair)
SIGMA 50 BLACK
SIGMA 22 SILVER
Tweeters ⅞" / 2.2 cm (Pair)
SIGMA 22 BLACK
Tweeters ⅞" / 2.2 cm (Pair)
SIGMA 22 GRILL SILVER
Grilles for SIGMA 22 (Pair)
GA-SIGMA165-X
Coaxial Speakers 6½" / 16.5 cm (Pair)
NEW!
GA-SSW065
Subwoofer 6½" / 16.5 cm
NEW!
GA-SSW08
Subwoofer 8" / 20 cm
GA-SSW10
Subwoofer 10" / 25 cm
GA-SSW12
Subwoofer 12" / 30 cm
GA-SSWX065
GA-SSWX08
Subwoofer 8" / 20 cm
GA-SSWX10
Subwoofer 10" / 25 cm